
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 50 mA |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 50 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 9 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Load Regulation | 30 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$2.89286
Ext.Price$2.89286
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.89286 | $2.89286 |
| 10 | $2.46950 | $24.69500 |
| 25 | $2.22758 | $55.68950 |
| 50 | $2.00936 | $100.46800 |
| 100 | $1.81254 | $181.25400 |
| 300 | $1.74961 | $524.88300 |
| 500 | $1.68887 | $844.43500 |
| 1000 | $1.63523 | $1635.23000 |
